Yeşil Pasaport Alabilmek İçin Gerekli Evraklar
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yeşil Pasaport Alabilmek İçin Gerekli Evraklar

Yeşil pasaport, hususi pasaport olarak da bilinen bu pasaportun verilme işlemi, yasama görevinde bulunan eski üyelerine, eski bakanlara, birinci ikinci ve üçüncü derecede kadroda bulunan emekli sandığından kesintileri bulunan devlet memurlarına ve diğer kamı görevlilerine, diplomatik pasaport verilmesini gerektiren görevler ya da resmi vazifeler için kendi hesaplarına verilen pasaporttur. İçlerinde emeklilik durumlarında ya da geri çekilme durumlarında vazifelerinden ayrılmış olanlara verilen bu çeşit pasaportlardır. Bunların dışında Büyük şehir belediye başkanlarına, il ve ilçe belediye başkanlarına, kademeli belediye başkanlarına da hususi pasaport verilir. Hususi pasaport alan kişiler ailelerinden eşlerine de aynı şekilde yeşil pasaport alabilirler.


Yeşil pasaportun özellikleri nelerdir?

  • Dünyanın birçok ülkesine vizesiz kısa seyahatler yapılmasını sağlar.
  • Temelinde devlet memurlarına verilen yeşil pasaport aslında her devlet memuruna da verilmez.
  • En az 15 yıllık çalışanları alabildiği yeşil pasaport ve kadrolaşma derecesi 1-2 ya da 3 olan devlet memurları alabilir.
Vizesiz giriş yapılan ülkeler arasında Almanya, Fransa, İtalya, Rusya başta gelenlerdendir. Yeşil pasaport sahibi olan kişiler vizesiz girebilecekleri ülkeleri dış işleri bakanlığının internet sayfasından öğrenebilirler.


Yeşil pasaport alabilmek için gereken evraklar

  • Fotoğraf,
  • Kadro derecesi
  • Kimlik bilgileri,
  • Nüfüs cüzdanı,
  • Pasaport cüzdan bedeli, gereken resmi evraklardır.
Yeşil pasaportun, başvurusu için pasaport cüzdan bedelinin ödendi makbuzunun yanınızda bulunması gereklidir. Yeşil pasaportun avantajları arasında ne ülkemizde ne de diğer ülkelerde bir ayrıcalık gibi görünse de bu düşünce kesinle doğru değildir. Yeşil pasaportun diğer pasaportlardan farkı pasaport harcı ödememek ve bazı ülkelere vize almadan giriş yapabilmektir. Yeşil pasaport sadece bizim ülkemize has bir durum değildir birçok ülkede de kendi devlet memurlarına bakanlarına tanımladığı bir pasaport türü vardır. Bazı ülkelerde renkleri farklı da olsa işlevsellikleri aynı olan pasaportlarda vardır. Kuveyt, Tunus ve Brezilyada gir pasaport olarak geçer.

Yeşil pasaport kullanımı dediğimiz gibi devlet memurları kademelerine göre, bakanlara ve belediye başkanlarına verildiğini belirttiğimiz bu pasaport ailelerinde bulunan eşlerine verilebileceğini belirttiğimiz bu pasaport verilen kişinin çocukları için on sekiz yaşını geçmemiş olması ve belirtilen belgelerin hazırladığı evraklarla temin edip onlarda kullanabilirler.

Yeşil pasaport formları doldurulurken kişinin kendisi değil memurlar tarafından doldurulur ve mühürlenir. Kadro kısmı gerekli personel birimleri tarafından kontrol edilerek evraklar hazırlanır ve imzalanır. Müracaatlar mutlaka hak sahibine tarafından yapılmalıdır. Yoksa işlemlerin başlaması mümkün değildir.

Yeşil pasaport, memurlarının formları imzalayacak kişilerin yetkilerini her yıl emniyet müdürlüğüne bildirmeleri gerekir. Normal halka verilen pasaportla arasında çok büyük farklılıklar yoktur ama önemli bir farklılık vardır.

Yeşil Pasaport Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Nil Yeşili Rengi Oluşumu

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yeşil Akıntı Belirtileri ve Tedavisi

Petrol Yeşili Rengi Yapılışı

Petrol Yeşili Rengi Yapılışı

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Yılan Türleri ve Özellikleri

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Yeşil Ceviz Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Düdüklüde Yeşil Mercimek Tarifi ve Malzemeleri

Düdüklüde Yeşil Mercimek Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

İstiharede Yeşil Görmenin Anlamı Nedir?

İstiharede Yeşil Görmenin Anlamı Nedir?

Güncel

Yeşil Çay Tansiyon Etkisi

Yeşil Çay Tansiyon Etkisi

Güncel

Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri

Yeşil Böcek Türleri ve Özellikleri